Що таке Європейський Союз (ЄС)?


Шановні друзі! Чому так важливо, щоб ми познайомилися з Європейським Союзом? Насамперед тому, що ми — європейці. Ми маємо багато спільного з нашими ровесниками від Лісабону до Варшави, від Гельсінкі до Риму або у будь-якому куточку Європи. Усвідомлення цього однаково важливе і для жителів Європейського Союзу, і для нас. Від нього залежить розвиток наших відносин і, значною мірою, майбутнє нашої країни. Тож знайомимось!

Європейський Союз – це сім’я демократичних Європейських країн, які об’єдналися заради миру та процвітання. Євросоюз – це не держава, що має замінити існуючі держави, і він також значно більший за будь-яку міжнародну організацію. Країни, що входять до його складу, заснували спільні інституції, яким було делеговано частину їхніх суверенних повноважень, завдяки чому стало можливо демократично приймати рішення з конкретних питань, які становлять спільний інтерес, на європейському рівні. Європейський Союз створив спільну валюту, динамічний спільний ринок, в якому люди, послуги, товари і капітал пересуваються вільно. Він намагається зробити так, щоб внаслідок соціального прогресу та справедливої конкуренції якомога більше людей могли скористатися перевагою спільного ринку.





Хто має право стати членом ЄС?

Країни – кандидати на вступ до ЄС мають відповідати Копенгагенським критеріям. Ці критерії були схвалені на засіданні Європейської Ради у Копенгагені у червні 1993 р. і включають в себе:

політичні критерії – стабільність інститутів, що гарантують демократію, верховенство права, повагу до прав людини, повагу і захист національних меншинств;

економічні критерії – наявність дієвої ринкової економіки і здатність витримувати конкурентний тиск і дію ринкових сил у межах ЄС ;

інші критерії – здатність узяти на себе зобов’язання, що впливають із членства в ЄС, включаючи суворе дотримання цілей політичного, економічного, валютного союзу.


Історія виникнення Європейського Союзу


Історичні корені Євросоюзу сягають Другої світової війни. Після Другої світової війни західноєвропейські країни поставили перед собою питання майбутнього Європи, що, власне, і вважається початком європейської інтеграції.

Інтеграція – була єдиною відповіддю, яку знайшли європейські політики та дипломати 50-их років XX сторіччя. В період 1945-1950 років кілька мужніх державних діячів, серед яких – Конрад Аденауер, Вінстон Черчілл, Алкід де Гаспер і Роберт Шуман почали переконувати свої народи увійти у нову еру. У Європії мав панувати новий порядок, заснований на спільних інтересах її народів і націй, який би забезпечувався угодами, що гарантують владу закону та рівність між усіма країнами.

У травні 1950 року в Парижі міністром закордонних справ Франції Робертом Шуманом було запропоновано новий план часткової економічної інтеграції (ідея була висунута Жаном Моне).

9 травня 1950 – підписано Декларацію Роберта Шумана, яка пропонує створення організації, що контролює видобування вугілля та виробництво сталі в ФРН та Франції. Отже, 9 травня святкують зараз як День Європи.

Діяльність ЄС базується на 4 угодах:

Угода про створення Європейського співтовариства вугілля та сталі (ЄСВС). Підписана 18 квітня 1952р. в Парижі, набрала чинності 23 липня 1952 року, втратила чинність 23 липня 2002року;

Угода про створення Європейського Економічного Співтовариства (ЄЕС) – підписана 25 брезеня 1957 р., набрала чинності з 1 січня 1958р.;

Угода про створення Європейської агенції з атомної енергетики (Євроатом) , підписана в Римі разом з ЄЕС. На ці дві угоди часто посилаютья я на „Римські угоди”. Коли вживається термін „Римська угода”, мається на увазі лише ЄЕС;

Угода про Європейський Союз (ЄС), підписана в Маастріхті 7 лютого 1992р., набрала чинності 1 листопада 1993р.

2 жовтня 1997 р.підписано Амстердамський Договір, набув чинності 1 травня 1999р., вніс зміни в угоду про Європейське Співтовариство та Європейський Союз, замінивши літери у назвах статей Угоди про Європейський Союз числами. Договір не мав суттєвого впливу на функціонування ЄС.

26 лютого 2000 р.- Ніццький Договір, набрав чинності 1 лютого 2003р., спрямовувався на вирішення інституційних проблем ЄС, пов’язаних із розширенням (зміна кількості голосів, якими володіють держави в Раді ЄС тощо).

Хронологія розширення ЄС:

2007 Шосте розширення ЄС (Болгарія, Румунія)

2004 П’яте розширення ЄС (Чехія, Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Угорщина, Мальта, Польща, Словенія, Словаччина)

2002 Завершений процес запровадження євро

1999 Починає діяти економічний та монетарний союз

1997 Підписана Амстердамська угода

1995 Четверте розширення (Австрія, Швеція, Фінляндія)

1992 Підписана Угода про Європейський Союз (Маастрихтська угода)

1989 Падіння Берлінської стіни

1986 Єдиний Європейський Акт

1986 Третє розширення (Іспанія і Португалія)

1981 Друге розширення (Греція)

1973 Перше розширення Європейського Співтовариства (Великобританія, Данія та Ірландія)

1957 Німеччиною, Францією, Італією та країнами Бенілюкс утворені Європейське Економічне Співтовариство та Євратом (Римська угода)

1951 Утворене Європейське співтовариство вугілля і сталі (Паризька угода)

1950 Декларація Шумана



Організаційна структура Європейського Союзу


Організаційна структура ЄС побудована за принципом поділу законодавчої, виконавчої та судової функцій. До основних органів ЄС належать:

Європейський Парламент (обирається громадянами країн ЄС);

Рада Європейського Союзу (представляє уряди країн ЄС);

Європейська Комісія (рушійна сила та виконавчий орган ЄС);

Суд Європейського Союзу (забезпечує дотримання законодавства ЄС);

Рахункова плата або Суд аудиторів ЄС (контролює ефективне та законне використання коштів з бюджету ЄС).

З цими інституціями співпрацюють ще п’ять важливих органів:

Європейський економічний та соціальний комітет (представляє думку громадських організацій з економічних і соціальних питань);

Комітет регіонів (представляє думку регіональної та місцевої влади);

Європейський центральний банк (відповідає за монетарну політику та здійснює управління грошовою одиницею ЄС – євро);

Європейський Омбудсмен (уповноважений з прав людини) (розглядає скарги громадян щодо неналежного функціонування певної установи чи органу ЄС);

Європейський інвестиційний банк (сприяє досягненню цілей ЄС через фінансування інвестиційних проектів)



Які країни входять до Європейського Союзу?

Країни-члени Європейського Союзу — країни, що приєднались до Європейської економічної спільноти, починаючи з 1958 року. Спершу Європейський Союз був заснований шістьма країнами (Франція, Італія, Німеччина, Бельгія, Нідерланди, Люксембург), але після цього відбулось сім етапів послідовного розширення ЄС, що наразі нараховує 28 членів.

Хронологія вступу країн до ЄС.

1957 рік БельгіяНімеччинаІталіяЛюксембургНідерландиФранція

1973 рік ВеликобританіяДаніяІрландія

1981 рік Греція

1986 рік ПортугаліяІспанія

1995 рік АвстріяФінляндіяШвеція

2004 рік ЛатвіяЛитваЕстоніяМальтаПольщаСловаччинаСловеніяЧехіяУгорщинаКіпр

2007 рік БолгаріяРумунія

2013 рік Хорватія

На даний момент три країни мають статус кандидатів на вступ до ЄС Македонія, Туреччина, Чорногорія


29 бер. 2017 р. - Прем'єр Великої Британії Тереза Мей підписала лист з повідомленням про вихід країни з ЄС згідно зі статтею 50 Лісабонського договору.
«Brexit» (укр. Брекзит) - це вихід Великої Британії з Європейського Союзу.







Які мови є державними мовами Європейського Союзу?

Вже перша постанова, прийнята Радою об’єднання, яке нині є Європейським Союзом, стосувалася питання мови. 15 квітня 1958 року Рада постановила, що офіційні мови країн-членів повинні стати як офіційними мовами Співтовариства, так і робочими мовами установ Співтовариства.

Офіційна мова кожної країни-члена є офіційною мовою ЄС. Оскільки кілька держав-членів мають ту саму офіційну мову, то це означає, що існує 21 офіційних мов.

Ось вони: чеська, датська, голландська, англійська, естонська, фінська, французька, німецька, грецька, угорська, італійська, португальська, іспанська, шведська, ірландська (з 1 січня 2007, але з обмеженням), латвійська, литовська, мальтийська, польська, словацька, словеньська.




Євро - єдина валюта Європейського Союзу

У 1992 році було прийнято рішення створити в рамках ЄС Економічно-валютний союз (ЕВС) і запровадити єдину європейську валютну одиницю, управління якою мав здійснювати Європейський центральний банк. Єдина європейська валюта – євро – стала реальністю 1 січня 2002 року, коли банкноти та монети євро замінили національні валюти у 12 з 15 країн ЄС (Бельгії, Німеччині, Греції, Іспанії, Франції, Ірландії, Італії, Люксембурзі, Нідерландах, Австрії, Португалії та Фінляндії). З 1 січня 2007 року до євро зони приєдналась і Словенія.


Прапор ЄС

Історія створення прапору починається у 1955 році. Тоді Європейський Союз існував лише у вигляді Європейського об’єднання вугілля та сталі, до якого входило шість країн. Однак існувала окрема організація з ширшим представництвом – Рада Європи, яка була заснована на кілька років раніше для захисту прав людини та пропагування європейської культури. У той час Рада Європи підбирала собі емблему. Після активних обговорень було прийнято нинішній варіант прапора – коло з 12 золотих зірок на блакитному тлі. Число зірок не має нічого спільного з кількістю країн-членів організації. В різних традиціях „12” є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість місяців у році, і кількість цифр на циферблаті годинника, тоді як коло є ще й символом єдності.

Так народився європейський прапор, який представляє ідеал об’єднання народів Європи. На ньому сяє дванадцять зірок, як символ довершеності, повноти та єдності. Прапор залишається незмінним протягом років, не зважаючи на розширення ЄС.

Пізніше Рада Європи закликала інші європейські установи прийняти той самий прапор, і у 1983 році його затвердив Європейський Парламент. Усі європейські інституції використовують його з початку 1986 року.

Європейський прапор – це єдина емблема Європейської Комісії, виконавчого органу ЄС. Інші європейські установи та органи додають до прапора свою власну емблему.


Європейський гімн

У широкому значенні – це гімн не лише Євросоюзу, але й усієї Європи. Музика гімну взята з Дев’ятої симфонії, яку Людвіг ван Бетховеном написав у 1823 році. У фінальній частині своєї симфонії Бетховен поклав на музику „Оду до радості”, написану у 1785 році Фрідріхом фон Шиллером. У цьому вірші знайшла відгук ідея братання народів, яку поділяв і Бетховен.

У 1972 році Рада Європи (той самий орган, який розробив дизайн європейського прапора) схвалила бетховенську тему „Оди до радості” у якості свого гімну. Відомому диригенту Герберту фон Караяну було доручено написати три інструментальні аранжування – із соло для фортепіано, для духових інструментів і для симфонічного оркестру. Без слів, універсальною мовою музики, гімн виражає ідеали свободи, миру та солідарності, на яких тримається Європа.

У 1985 році гімн було схвалено президентами та главами урядів країн ЄС як офіційний гімн Європейського Союзу. Цей гімн не має на меті замінити існуючі національні гімни країн ЄС. Гімн ЄС – це утвердження спільних цінностей та їх єднання в усьому розмаїтті національних відмінностей.



Що є основою стосунків Україна - ЄС?

Євроінтеграція – цивілізаційний вибір України, одна з ключових вимог Революції гідності. У системі зовнішньополітичних пріоритетів України вона посідає особливе місце.

Виступаючи на XVII саміті Україна – ЄС, який відбувся у Києві 27 квітня 2015 р., Президент України П. Порошенко наголосив, що перспектива членства у ЄС є стратегічним орієнтиром українських прагнень до перетворення і ключовою метою, заради якої проводяться реформи. Уперше Україна брала участь у саміті в статусі держави, яка уклала Угоду про асоціацію з Європейським Союзом.

Детальніше читайте про відносини України та ЄС


Корисні посилання:

Європейський Союз

Представництво Європейського Союзу в Україні

Цікаві факти про Євросоюз

Euroquiz – це щорічний проект, який у розважальній формі знайомить молодь України з Євросоюзом та його цінностями. Захоплива вікторина, 2 конкурси, 40 живих подій, слушні поради і безліч фактів про ЄС, від яких захоплює подих!

Книжка "ЄВРОПА-ГРА : Європа у великому та малому, в історії та мріях" - ця книжка стане для вас розвагою та засобом пізнання ЄС водночас!

Навчання в Європі :

http://osvita.ua/abroad/

http://www.studix.eu/ua

http://www.educationeu.com.ua/?gclid=CJmIt5f059MCFRrPsgodf9EKjw

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Віденська кава Юрія Кульчицького

Грайте в онлайн-гру “Хайп проти Правди” та отримайте шанс відвідати штаб-квартиру НАТО в Брюсселі

Винахідник приносить світло в'язням темряви. Всесвітній день абетки Брайля