Дбаймо про психічне здоров’я: Кілька порад, як його підтримати

 

Щороку 10 жовтня ми відзначаємо Всесвітній день психічного здоров'я. Тема 2024 року, встановлена Всесвітнім фондом психічного здоров'я, – «Настав час віддати пріоритет психічному здоров’ю на робочому місці». Тема підкреслює важливість вирішення проблеми психічного здоров’я та благополуччя на робочому місці на благо людей, організацій і спільнот. 

Психічне (ментальне) здоров'я – це стан психічного благополуччя, яке дозволяє людям справлятися з життєвими стресами, реалізовувати свої здібності, навчатися й працювати, а також робити внесок у життя суспільства. Психічне здоров'я – основне право людини.

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна восьма людина у світі живе з психічними розладами, які можуть вплинути на їхнє фізичне здоров'я, благополуччя, те, як вони взаємодіють з іншими людьми, а також на їхні засоби для існування. Психічні розлади зачіпають дедалі більше підлітків і молоді.

Зелена стрічка є міжнародним символом обізнаності про психічне здоров’я, символом, що нагадує нам про важливість піклування про психічний добробут.

 Одягніть зелену стрічку, щоб показати колегам, близьким або просто тим, повз кого ви проходите, що ви дбаєте про їхнє психічне здоров’я. Також його можна носити на згадку про кохану людину.

Настали часи, коли ми ще не оговтавшись від наслідків ковіду, перейшли у стан постійного стресу від війни, який вже почався, але не відомо коли закінчиться… Зараз багато хто з нас відчуває страх, тривогу, апатію, відчай… Важливо не боятися говорити про свої відчуття!

Кожен з нас відчуває емоційну нестабільність, і це цілком нормально. Важливо розпізнавати свої реакції та знаходити час на те, щоб приділити увагу собі та своїм близьким, а якщо ви відчуваєте певні труднощі – звертатися за психологічною допомогою.

Турбота про себе може зіграти важливу роль у підтримці вашого психічного здоров'я та допомогти у лікуванні та одужанні, якщо у вас діагностували психічне захворювання.

Турбота про себе означає знаходити час на заняття, які допоможуть вам жити добре та покращити як фізичне, так і психічне здоров'я. Фахівці дали кілька порад, як підтримати своє психічне та фізичне здоров’я:

Регулярно займайтеся спортом. Усього 30 хвилин ходьби або занять фізичними вправами щодня допоможуть підняти настрій та покращити здоров'я. Дослідження свідчать, що фізична активність зменшує симптоми тривоги та депресії. Регулярна фізична активність також запобігає неінфекційним захворюванням, таким як хвороби серця, ожиріння, діабет і деякі види раку.

Їжте здорову їжу та уникайте зневоднення. Збалансоване харчування та достатня кількість води можуть покращити ваш стан та концентрацію протягом дня.

Дбайте про сон. Дотримуйтесь графіка та переконайтеся, що ви спите достатньо. Синє світло від пристроїв та екранів може ускладнити засинання, тому зменште вплив синього світла від телефона чи комп'ютера перед сном.

Спробуйте заняття з релаксації. Вивчіть програми для розслаблення або оздоровлення, які можуть включати медитацію, м'язову релаксацію або дихальні вправи. Заплануйте регулярний час для цих та інших корисних занять, які вам подобаються, наприклад, ведення щоденника.

Визначте цілі та пріоритети. Вирішіть, що потрібно зробити зараз, а що може зачекати. Навчіться говорити "ні" новим завданням, якщо ви починаєте відчувати, що берете на себе занадто багато. Намагайтеся пам'ятати про те, чого ви досягли наприкінці дня, а не про те, чого ви не змогли зробити.

Практикуйте подяку. Нагадуйте собі щодня про конкретні речі, за які ви вдячні. Запишіть їх увечері або прокрутіть у голові.

Зосередьтеся на позитиві. Виявіть та киньте виклик своїм негативним і марним думкам.

Залишайтеся на зв'язку. Зверніться до своїх друзів або членів сім'ї, які можуть надати емоційну підтримку та практичну допомогу.

У межах Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної розроблено:

довідник «Базові навички турботи про себе та інших»;

новий розділ «Довідника безбарʼєрності» – «Етика взаємодії у період стресу»;

керування стресом у застосунку «BetterMe»: «Mental Health»;

ролики для телебачення «Скажи чесно, ти як?», аптечка самодопомоги від українських зірок і телеведучих;

серія анімаційних відеороликів про природу стресу, допомогу собі та близьким.

Важливо розуміти, що усі поради для подолання стресу, суперефективні у мирний час, та їх дія суттєво обмежена та матиме знижену ефективність у військовий час. Однак, за можливості їх використати, застосовуйте для себе чи своїх близьких усі можливі способи подолання стресу. Просто із розумінням, що треба більше часу та терпіння, більше зусиль та ще більше любові до себе й до тих, хто поруч.

Будьмо уважними один до одного та оберігаймо власне психічне здоров’я!

Джерело : https://phc.org.ua/news/dbaymo-pro-psikhichne-zdorovya-kilka-porad-yak-yogo-pidtrimati

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Віденська кава Юрія Кульчицького

Бернська конвенція і авторське право

Грайте в онлайн-гру “Хайп проти Правди” та отримайте шанс відвідати штаб-квартиру НАТО в Брюсселі