Успішні люди з аутизмом, які надихнули мільйони людей

 

2 квітня – всесвітній день інформування про аутизм.

Сьогодні слово «аутизм» знають практично всі, навіть люди, які ніколи не мали ніякого стосунку до сфери психічного здоров’я. Навколо цього популярного діагнозу циркулює багато міфів та вигадок. Батьки бояться цього діагнозу, як вогню. Та це і не дивно, зважаючи на ту страхітливу інформацію, яку можна знайти. Та часто за хворобою дорослі перестають бачити дитину, з її індивідуальними рисами і талантами.

Аутизм – група порушень розвитку, що має генетичні причини та виявляється у дитячому віці. Люди з аутизмом зовні виглядають абсолютно звичайно. Проте аутизм  призводить до складнощів у спілкуванні, поведінці та вияві емоцій.

Серед людей з аутизмом є багато талановитих митців та майстрів своєї  справи у  найрізноманітніших сферах.

 

Наприклад, Сатосі Тадзирі – всесвітньо відомий дизайнер комп’ютерних ігор  і творець Покемона – має розлад аутистичного спектру.


Аутизм не завжди є перешкодою для виступів на сцені чи у кіно. У акторки Деріл Ханна в дитинстві також було діагностовано аутизм. Вона відома завдяки головним ролям у блокбастерах 1980-х років, таких як «Той, що біжить по лезу», «Волл-стріт» і «Сталеві магнолії».

У минулому вона розповідала про те, як почувалася «соціально ніяково та некомфортно» на прем’єрах та заходах і як поведінка, спричинена її синдромом Аспергера, призвела до того, що вона була практично у «чорному списку» кіноіндустрії.

Ханна не з тих, хто змирився з поразкою, вона, незважаючи на труднощі, продовжувала досягати успіху, з’являючись у фільмі «Вбити Білла», а також у багатьох інших популярних фільмах і театральних шоу, які отримали визнання критиків.

 

Темпл Грандін - американська професорка зоології та письменниця. Доктор Грандін не розмовляла до трьох з половиною років. У дитинстві їй поставили діагноз аутизм, і згодом вона змогла говорити завдяки допомозі логопеда.

Почавши говорити, вона опублікувала новаторську книгу Emergence: Labeled Autistic, яку багато хто вважає першим справжнім розумінням життя та думок людини з аутизмом.

Доктор Грандін є плідним письменником і доповідачем не лише про аутизм, але й про поведінку тварин. Вона є професором зоотехніки в Університеті Колорадо, де її називають «найдосвідченішою та найвідомішою дорослою людиною з аутизмом у світі».

У 2010 році журнал Time назвав її однією зі 100 найвпливовіших людей у світі, а також про неї зняли біографічний фільм із лауреаткою премії «Еммі» акторкою Клер Дейнс у головній ролі.


Сьюзан Бойл – співачка.

Коли сором’язлива, незграбна на вигляд шотландка середнього віку вийшла на сцену британського телешоу «Великобританія має талант», мало хто був готовий дати їй шанс, і багато хто навіть висміював її. Потім вона відкрила рот, змусивши замовкнути своїх скептиків і приголомшивши публіку своїм неймовірним голосом. Ця одна телевізійна поява поклала початок кар’єрі Сьюзен Бойл, кар’єрі, завдяки якій вона продала понад 14 мільйонів альбомів, грала на аншлагових концертах і накопичила багато вірних фанатів. Усе це сталося під час життя із синдромом Аспергера, діагнозом, який, за словами співачки, став «полегшенням», оскільки він допоміг їй зрозуміти та осмислити свою унікальність.

Ентоні Янні – баскетболіст.

Коли Ентоні Янні вперше поставили діагноз первазивний розлад розвитку – не визначений аутизм або "атиповий аутизм", лікарі сказали його батькам, що ця хвороба означає, що він в своєму житті ніколи нічого не досягне. За словами тих лікарів, Янні ледве закінчить середню школу, ніколи не вступить до коледжу і звичайно, ніколи не стане спортсменом.

На щастя, фанат баскетболу просто не прийняв це передбачення, натомість використавши його як мотивацію підштовхнути себе до більшого. Згодом він став першою людиною з аутизмом, яка коли-небудь грала в баскетбол Першого дивізіону, вигравши національний чемпіонат NCAA з Michigan Spartans у 2000 році.

Сьогодні Янні є популярним мотиваційним спікером, який заохочує молодих людей з аутизмом не дозволяти нічому стримувати себе, коли справа доходить до досягнення їхніх мрій.

Ці яскраві  приклади ще раз доводять, що діагноз не є перешкодою для повноцінного життя і застосування своїх талантів.

Хоча людство і досі не винайшло ліків від аутизму, проте наразі існує достатньо методів  діагностики та корекції, які дають дитині можливість адаптуватися до соціальних норм .

Отже, світ не стоїть на місці. Науковці та практики щоденно  вдосконалюють існуючі методи допомоги та винаходять нові. Свою важливу роль відіграють і батьки, які  знають дитину найкраще і виступають як експерти.  Та найголовніше пам’ятати:  у кожної проблеми є дві сторони – негативна і позитивна. Віра в дитину, її силу та можливості допомагає концентруватися на позитивних моментах і йти уперед.

Дуже важливо підходити до кожної людини з аутизмом з розумінням, повагою та прийняттям її унікального погляду та досвіду. Визнаючи та оцінюючи відмінності в тому, як люди з аутизмом сприймають світ, ми можемо сприяти інклюзивності, підтримувати їхні потреби та створювати середовище, яке пристосоване до різних способів мислення та буття.



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Віденська кава Юрія Кульчицького

Бернська конвенція і авторське право

Інтегроване та інклюзивне навчання в Італії