День фінської мови

 

Народ і мова – одне ціле. Мова – запорука існування держави. Народ шанує своїх корифеїв, що впорядкували мову

і підняли її до державної.

9 квітня День фінської мови (Suomen kielen päivää; Finnish Language Day), або День Мікаеля Агріколи (Mikael Agricolan päivä; Michael Agricola's Day).


День започаткований як свято фінської писемності та присвячений пам'яті засновника літературної фінської мови Мікаеля Агріколи (1510 -09.04.1557).

День встановлений у Фінляндії в 1960 році, а з 1980 року є загальнодержавним святом Фінляндії.

Агрікола – видатний діяч Реформації в Фінляндії, єпископ, просвітитель. Він народився в сім'ї заможного селянина. Вчителі помітили здатність Мікаеля до мов і відправили його вчитися в латинську школу в Виборг. Справжнє прізвище Мікаеля – Олай, але в латинській школі він взяв собі прізвище Агрікола (тобто «землероб»). Прізвища, взяті за родом занять батька, в той час зустрічалися часто.

Фінляндія була частиною Швеції і ще не мала своєї писемності. Грамоту знали тільки аристократія і духовенство. Після закінчення навчання Агрікола почав переводити книги на фінську мову, створюючи основи письмової фінської мови. Він ввів правила написання, підбирав слова з різних фінських діалектів, винаходив слова, записував їх вимову, створював похідні форми, щось запозичив з інших мов.

У 1543 році Агрікола видав першу книгу на фінській мові – це була перша фінська азбука ABC-kirja. Другою книгою був молитовник фінською мовою. А в 1548 році Агрікола перевів на фінську Новий Завіт.

«Мова мого народу існувала завжди, своєю заслугою я вважаю лише перенесення її на папір» – написав єпископ Мікаель Агрікола в 1543 році в передмові до першої книги, виданій на фінській мові. Навряд чи можна знайти більш відповідний день для свята фінської писемності, ніж день, пов'язаний з Мікаелем Агріколою.

Про фінську мову часто говорять, що вона складна для вивчення, але насправді її цілком можна вивчити. ЇЇ вважають складною тому, що як за своїм лексичним складом, так і по граматиці фінська мова відрізняється від індоєвропейських мов. Вона належить до угро-фінської групи, і дійсно, щоб її освоїти, треба зрозуміти її своєрідну логіку.

Фінська мова (фін. suomen kieli) – одна з фіно-угорських мов, поширена у Фінляндії, росії (Карелії), Естонії, Швеції, Норвегії, США, Канаді. Фінська мова є першою державною мовою у Фінляндії, днією з двох (нарівні зі шведською) офіційних мов Фінляндії. Нею розмовляють майже 91% населення. Фіни прагнуть відмовитися від другої державної мови – шведської (до 1809 року Фінляндія входила до складу Швеції).

Характерними рисами фінської мови є відсутність категорії роду (він, вона, воно) і артикля (як the в англійській), пов'язані зі структурою мови довгі слова, численні відмінкові форми (16 відмінків, з яких активно використовуються 14).

Фінська – це єдина мова у світі, де голосні звуки вживаються частіше, ніж приголосні. На 100 голосних припадає лише 96 приголосних, серед яких немає шиплячих.

Фінське дієслово не має форм майбутнього часу, є тільки форми теперішнього і минулого. У фінській мові багато подвоєнь як голосних, так і приголосних.

Синтаксис фінської мови має відносно вільний порядок слів у реченні. Фінська писемність створена на основі латиниці.

Цікавий факт – фантаст Дж. Толкін спирався на фінську мову під час створення ельфійської мови світу «Володар перснів».

День фінської мови є нагадуванням про важливість збереження та розвитку національної мови та культури, а також про значення внеску окремих осіб у формування культурної спадщини країни.




Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Віденська кава Юрія Кульчицького

Бернська конвенція і авторське право

Інтегроване та інклюзивне навчання в Італії