Kolorowe jeziorka (Кольорові озера) . Чудеса природи

 

Це чотири водойми у Судетах, які знаходяться у підніжжя гори Вєлька Копа (Wielka Kopa), дуже мальовничі й мало знані. Вони є родзинкою Рудавського ландшафтного парку, який  знаходиться всього за 110 км від Вроцлава. Але навіть жителі Вроцлава приїздять сюди рідко, бо не знають про красу, яку мають «під боком».

Рудавські кольорові озера – це чотири озера: зелене (Zielone Jeziorko), червоне (Purpurowe Jeziorko), блакитне (Błękitne Jeziorko) і маленьке жовте (Żółte Jeziorko). Різні кольори і казковий настрій створюють… хімічні сполуки.

Озера з’явилися в місцях, де раніше були старі німецькі шахти, найстаріша з яких діяла з 1785 року – на її місці зараз знаходиться червоне озеро (шахта називалась «Надія»). Добували в шахтах сірий колчедан (пірит), який переробляли в сірчану кислоту. Добували колчедан з 1785 і до 1925 року. Свій колір озера придбали саме завдяки хімічному складові стін і дна шахт.

Озера розкинулись на різних висотах.

Червоне озеро

Вода в Червоному озері (560 м над р.м.) – це розчин сірчаної кислоти рH 3-3,5. Крім цього, на колір води впливають близько десятка інших мінералів. Тутешня вода має ледве вловимий специфічний запах. Червоне озеро, довжиною 400 метрів і шириною 200 метрів, розташоване в оточенні крутих схилів і мальовничих каменів. Червоний колір води такий інтенсивний, що озеро частіше називають Пурпуровим.

Блакитне озеро

Блакитне озеро є порівняно маленьким, але однозначно найкрасивішим – колір його води просто нереальний, і навіть не віриться, що таке взагалі можливо. У 1793 році тут була шахта із назвою «Нове Щастя». Після закінчення робіт усе затопила вода, створюючи на висоті 635 м над р.м. блакитне озерце діаметром 30-50 м. Вода має такий колір через сполуки міді, і, на відміну від Червоного озера, вода в Блакитному не пахне і є прозорою. Залежно від сезонних і погодних умов, вода міняє колір з яскраво-блакитного на смарагдовий, туркусовий, синій, лазуровий. Кажуть, у ставку можна купатися в сезон – і навіть є невеликий пляж. Але водойма дуже глибока (до 20 метрів).

Зелене озеро

Зелене озеро розташоване вище за інших (730 м над р.м.). Туристи бачать його першим – і одразу відчувають розчарування, оскільки це озерце, найменше, висихає повністю у посушливі періоди, та й взагалі влітку виглядає не особливо вражаюче. «Некольорове болотце», - поспішають сказати туристи і часто повертають назад.

Але, у 1997 році, коли тут були значні дощі, озеро мало чималі розміри, а колір води був графітовий, тому його ще називають чорним - Czarne Jeziorko.

Жовте озеро

Жовте озеро – найновіше і найменш популярне, бо також часто висихає. Лежить на висоті 555 метрів над р. м. Наповнюється завдяки опадам, які стікають з гірських схилів, і має жовтуватий відтінок, вода майже прозора, без запаху.

Озерця – не єдина атракція у цьому місці Рудавського парку. Від Пурпурового ставу йде стіна мальовничих скель з печерами, до яких також варто заглянути.  Тут планується створити заповідник неживої природи.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Віденська кава Юрія Кульчицького

Конкурс для батьків разом з дітьми від Дитячого Фонду Організації Об'єднаних Націй. Конкурс листівок «День Води»

Приєднуйся до святкування. Конкурс есе від Послів європейської молоді